Do boje s koronavirem nasadili armádu UVC germicidních robotů
Různé lokální epidemie se zvětšovaly, opakovaly a nabíraly na intenzitě. Aktuální koronavirová pandemie však vystřelila rozvoj robotického byznysu v medicině do nebes.
Počítačem asistovaná chirurgie a lékařská automatizace by mohla eliminovat potřebu lidského zásahu do operačních zákroků. Robotičtí chirurgové ovšem třeba v Jižní Koreji díky vládnímu programu nacházejí uplatnění také v onkologii - u méně invazivních operacích nádorů.
Trend, který vznikl v Asii přenesla koronavirová pandemie také do dalších částí světa. Daří se vývojářům robotických řešení v Evropě i Spojených státech amerických. Zatímco u chirurgie trvá robotizace delší dobu a zdravotnické systémy jsou v zavádění nových technologií opatrnější, u pomocného personálu je průnik rychlejší.
Aktuálním trendem je využívaní úklidových funkcí germicidních robotů. Jde o jednoduchou a funkční desinfekci nemocničních prostorů UVC zářičem připevněným na robotovi, který po prostoru jezdí samostatně, díky senzorům podobným těm, které ovládají třeba domácí vysavače.
Jak BBC řekl Simon Ellison, viceprezident společnosti UVD Robots, aktuální poptávka po germicidních UVC robotech je tak vysoká, že výrobní kapacity dánské firmy zcela nestíhají. Nával objednávek přichází zejména z Číny a Itálie.
Likvidaci koronaviru společně se zničením jinak rozšířených vírů potvrdily výsledky čínských a německých vědců. Rozmnožování koronaviru zabraňuje záření i jednoduchou germicidní svítilnou.
O tom, že koronavirus zabíjí i UV-C záření hovořil v pořadu Pod Lampou slovenského týdeníku Týždeň také slovenský vědec, infektolog a člen krizové štábu Vladimír Krčméry.
Na účinky UV-C záření upozorňovali už američtí vědci před dvěma lety. Virus H3N2, známý jako hongkongská chřipka, tehdy napadl velkou část americké populace a vyvolal paniku. Jedním z nástrojů, které pomohly situaci stabilizovat byly UV-C svítidla, částečně dotované vládou. Zaručovaly v místech s jinak výraznou saturací nenáročné a velmi účinné sterilizování nezávislé na množství spotřebované tekutiny, či jiné nedosažitelnosti komodity.
UV-C záření se používá k hubení mikroorganismů i při dezinfekci chirurgických nástrojů. Musí se však aplikovat v nižších dávkách než je pro člověka nebezpečná míra. Nízké dávky specifického UVC záření však dokáží viry likvidovat už ve vzduchu.
Lampy s nízkou úrovní UV-C záření se využívají i v nemocničních pokojích, či lékařských čekárnách a pobočkách některých často navštěvovaných obchodů a bank.
Germicidní UVC osvětlení dostupné v eshopu Modernoffice.cz:
Ozonová UV-C germicidní zářivka
Kapesní germicidní UVC tyčinka
Germicidní UV-C tabule Nobile Lighting
UV-C germicidní lampa Nobile Lightning
Na boomu způsobeném smutnými okolnostmi pandemie se vezou také hráči z dalších kontinentů. Americký přední výrobce UVC germidního osvětlení Xenex si udělal jméno už dezinfekci zdravotnických zařízení během epidemií ebola po roku 2014.
Čínský YouiBot je zas masivně financován právě po tom, co ve městě Wuchan explodovala koronavirová krize. Podle čínského technologického statistického obra IDC China je otázkou času, kdy se UVC robotizovaný personál dostane do běžného provozu nemocnic. Kromě dokonalejší dezinfekce by tak došlo také ke snížení rizik ohrožujících vyčerpán a poddimenzován personál. Firmy se nyní zaměřují na snižování nákladů u výroby natolik, aby byly roboty dostupné také pro širší klientelu v soukromých "nemedicinských" sektorech.